Logo oficjalnego portalu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

A- A A+
 

|    Szukaj    |    

|  

mini bip
 

UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów zdjecia/wydzialy/bpm/3_Maja_2022 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Zdjęcie przedstawia Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego oraz Komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim Dariusza Czupryńskiego wraz z harcerzami

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów zdjecia/wydzialy/bpm/3_Maja_2022 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Kolegiacie p.w. Świętego Michała Archanioła, rozpoczęły się miejskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta w towarzystwie orkiestry dętej Stowarzyszenia Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim w kierunku Masztu Niepodległości w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gospodarz wydarzenia, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński powitał zebranych okolicznościowym przemówieniem.

Naszym obowiązkiem, jako obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, jest kontynuowanie i obrona wartości zawartych w Konstytucji 3 Maja i kolejnych ustawach zasadniczych demokratycznej Polski. Naszą rolą jest nie tylko pokojowy rozwój i nowoczesny patriotyzm z poszanowaniem godności każdego Polaka, ale co pokazały ostatnie okrutne wydarzenia na Ukrainie, także gotowość do obrony ojczyzny. Nie są to zasady nam obce. Od czasu uchwalenia Konstytucji 3 Maja nasz kraj poznał gorzki smak niewoli wiele razy. Za każdym razem jednak udowadnialiśmy, że suwerenność kraju jest dla nas dobrem najwyższym.

Będąc obywatelami naszej małej ojczyzny, możemy z dumą powiedzieć, że Ostrowiec Świętokrzyski z rozsądnym optymizmem oraz determinacją patrzy w przyszłość. To ważne, że mimo dzielących nas poglądów w pełni rozumiemy jako społeczność miasta znaczenie zgody w budowaniu przyszłości naszej i przyszłych pokoleń. Jest to nasze zobowiązanie wobec historii i Konstytucji 3 Maja, która przez 14 miesięcy swojego istnienia dała nam poczuć smak wolności i nadziei na lepszą przyszłość, niemniej z racji wewnętrznych sporów i zewnętrznych nacisków, nie uchroniła Rzeczpospolitej od nadchodzącej tragedii. Niech i ta mądrość będzie dla nas przestrogą, a to, co zostanie zapamiętane to nasza lojalność wobec ojczyzny i narodu!

Niech się święci Trzeci Maja!

Również Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj w swym wystąpieniu wspomniał o nauce jaka płynie z tamtych lat.

Starożytni mówili, że historia jest nauczycielką życia. Gdy dziś spojrzymy w minione czasy, które dzielą nas od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, możemy zadać sobie pytanie: czego nas uczy tamto wydarzenie? Przede wszystkim tego, że tylko naród silny, zjednoczony jest w stanie przetrwać w tych trudnych czasach.

Na końcu uroczystości władze miasta i powiatu, parlamentarzyści, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, delegacje zakładów pracy, organizacje związkowe i społeczne oraz mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego złożyli wieńce i kwiaty pod Masztem Niepodległości.

Prezydent Miasta złożył również wieniec pod pomnikiem poświęconym ostrowieckim harcerzom.

Podczas obchodów obecni m.in. byli:

Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Mariusz Pasternak; wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Bień; Członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska; Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek; Wiceprzewodniczące Rady Miasta Joanna Pikus i Marta Woźnicka – Kuzdak; Radni Rady Miasta oraz Powiatu; Dziekan Dekanatu Ostrowieckiego, Proboszcz Parafii Św. Michała ks. Jan Sarwa; Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Anna Niedbała oraz poczty sztandarowe i delegacje organizacji kombatanckich, szkół, instytucji, zakładów pracy, przedsiębiorstw i grup społecznych.

{gallery}zdjecia/wydzialy/bpm/3_Maja_2022{/gallery}